Pomysły na dekoracje na ścianę, czyli nie tylko obrazy.

Dekorowanie mieszkania nie musi być skomplikowane, czasochłonne i drogie! Co więcej, nie musi zaburzać porządku i stylu aranżacyjnego ani zabierać potrzebnego miejsca. Ot choćby puste ściany – aż się proszą, by ozdobić je w ciekawy, przyciągający wzrok sposób. Rozwiązań jest kilka.Drobne dodatki pozwolą złamać kolorystyczną monotonię ścian i wprowadzą do wnętrza pożądany nastrój, a te większe, o których piszemy na końcu artykułu, są sprytnym sposobem na zamaskowanie tego, czego w naszych ścianach nie lubimy.Obrazy ręcznie malowane i drukowane

Najpopularniejszym sposobem dekorowania ścian są oczywiście obrazy. Nie każdego stać na dzieło uznanego mistrza, a gdy nawet tanie obrazy ręcznie malowane nie wchodzą w grę, warto rozważyć świetną alternatywę – obrazy drukowane.

Nowoczesne fotoobrazy są naprawdę doskonałe. Dzięki zaawansowanej technologii na płótnach canvas można nadrukować dowolne zdjęcie, a także zastosować efekty artystyczne, np. impast, by drukowany obraz przypominał bardziej ten prawdziwy, np. olejny.

Do wyboru są tysiące obrazów drukowanych z różnorodnymi motywami (pejzaż, kwiaty, abstrakcje motoryzacja, przedmioty, miasto, ogień i woda, zwierzęta, ludzie, jedzenie i napoje, mapy, sport, kwiaty i drzewa, muzyka, marynistyka, architektura, dziecięce, 3D i inne), w różnych kolorach oraz w rozmaitych układach i wielkościach ramek (pojedyncze, dyptyki, tryptyki, poliptyki).

Co więcej, można zdecydować się także na obrazy drukowane z własnego zdjęcia, co jest ciekawym pomysłem na spersonalizowaną, niepowtarzalną dekorację.

Fotozegary

Ci, którzy preferują minimalizm, a zarazem chcieliby mieć w domu ozdobę i ładną, i praktyczną, z pewnością ucieszą się z fotozegara. Dokładniej rzecz biorąc, jest to obraz drukowany na płótnie canvas z zegarem, czyli dosłownie połączenie sztuki z czasomierzem. Bazą jest obraz drukowany, który, podobnie jak ten bez zegara, jest dostępny w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach.

Naklejki ścienne

Innym pomysłem na dekoracje ścienne są naklejki. Stały się popularne kilka lat temu i do tej pory są niezmiennie na topie wśród artykułów do wystroju wnętrz. Zdobią, jak również pomagają ukryć drobne defekty, np. niezagipsowane dziury po wkrętach.

Do pokoju kilkulatka warto wybrać kolorowe naklejki dla dzieci z postaciami z bajek, natomiast nastolatkom i dorosłym przypadną do gustu szalenie modne naklejki z napisami (sentencjami, aforyzmami, wyznaniami itp.) Te drugie są dostępne (w galerii Ptylek) w aż 30 kolorach, co pozwala dobrać kolor napisu do barw pomieszczenia. Naklejki na ściany są dostępne w różnych rozmiarach – od tych niewielkich, po naprawdę spore, które można nakleić na ścianę przykładowo nad kanapą albo nad stołem w jadalni.

Ogromną zaletą naklejek jest możliwość ich naklejenia zarówno na ścianę, jak i na szybę czy tworzywo. Kolejny plus to możliwość przeklejenia nalepki w inne miejsce lub całkowitego jej usunięcia, gdy się nam znudzi.

Fototapety

Rozwiązaniem dla osób, które chcą albo muszą zakryć znaczną część ściany są z kolei fototapety. Pozwalają one przeprowadzić metamorfozę wnętrza bez konieczności przemalowywania ścian i robienia wielkich remontów. Fototapety nie tylko maskują to, co chcemy zakryć. Są również doskonałym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu wrażenia przestrzenności (najlepsze do tego będą fototapety tunele).

Ponadto fototapeta to banalnie prosty sposób na wprowadzenie do wnętrza oczekiwanego nastroju – w zaledwie kilka chwil możemy przenieść się do tętniącego energią Paryża, na spokojną prowincję do Toskanii czy Prowansji, nad morze albo do lasu czy też gdziekolwiek tam, gdzie sobie wymarzymy.

Za każdą z powyższych dekoracji na ścianę zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (zależnie np. od rozmiaru ozdoby), co pozwala nadać mieszkaniu nowy styl niedrogo, jak również szybko. Wiele zaprezentowanych dekoracji można bez większych trudności usunąć, co przyda się osobom, które często zmieniają aranżację mieszkania lub też wynajmują lokal i nie mogą wprowadzać w nim trwałych modyfikacji.